Seoses ümberehitustöödega tekkis vajadus ehitada kodus ümber kanalisatsioonitorustik Peamiseks probleemiks oli kahe järjestikuse betoonikihi läbimine. Põhimõtteline tööskeem oli järgnev. Vundament (armeeritud betoon, graniidi tükkidega) paksusega 40cm nr 1; lampkasti sein (armeeritud betoon) 20cm nr 2; nr 3 on 110mm kanalisatsioonitoru tarbeks rajatav tee. Vundamendi ja lampkasti seina vahel on õhuvahe laiusega 40cm. Kogu puurimistee pikkus 98cm. Puurida sai vaid vundamendi poolt, lampkasti suunas, mujalt ligi ei mahtunud. St läbistada tuli korraga kaks üksteisele järgnevat seina. Järgnevas sõnastan mõned punktid, mida ma amatöörehitajana kogesin. Tööks kasutasin renditud 1850W võimsusega trelli, 112mm teemantsilindrit, mobiilset veepumpa ning pikendussabasid.
- Loo endale maksimaalselt mugavad tingimused. Planeeri toetuspunktid (rendi vajadusel ka statiiv) trellile ja silindrile. Betooni sisenedes võib silindri toetuseks lõigata ka V- kujulise puitklotsi.
- Kontrolli, et kõikide jätkusabade, silindri jne trelli küljest eemaldamiseks oleksid olemas õige mõõduga võtmed.
- Võta endale aega, teosta töö puhanuna. Arvutasin ajakuluks ca 30 minutit ja 10cm. Teemantsilindriga puurides ei tohi trell võnkuda üle 1cm ühelegi poole, käsi peab olema kindel. Vastasel juhul kiilub silinder kinni.
- Suvaline must ja sademega vesi puurimiseks ei sobi, kuna see ummistab ära pumba. Kasuta joogivett.
- Kaitse ümbritsev tolmu ja betooniprahi eest.
- Planeeri koht, kuhu jookseb avast väljuv vesi.
- Kanna kaitsevahendeid. Kindlasti kanna kindaid ja pikkade varrukatega riietust. Kui trell käest lahti lööb, siis käsi tabav löök ei ole nii valus.
- Planeeri koht, kus jookseb veevoolik ja toitejuhe. Ehk õnnestub leida keegi neid hoidma, töötamine muutub sellevõrra lihtsamaks.
- Märgi ära koht ja alusta puurimist. Kindla nurga, aga ka horisontaalsuse säilitamiseks, on parem, kui keegi vaatab kõrvalt ja korrigeerib kallet. Vähese vilumusega on üksi raske hoida soovitud nurka.
- Trellile surutakse tagasihoidliku kuni mõõduka jõuga. Õige puurimine toimub kui trell käib hooga ringi ja ei ole pidevas seiskumisohus.
- Suure jõuga pealesurumine ei ole vajalik, see ei kiirenda tööd, küll aga suurendab oluliselt kinni kiilumise riski.
- Vähese vilumuse korral katsu leida õige rütm, tunneta puuri vibratsiooni, ära trelli kinni hoia vaid püüa seda suunata. Kui trell hakkab käte vahel visklema, siis tuleb see koha tagasi tõmmata ja saavutada uus stabiilne rütm.
- Töö nõuab kannatust ja pikka meelt. Betoonist ei ole võimalik hooga “läbi joosta”.
Puurimisel kogunevad silindri sisse betoonitükid, mis tuleb sealt eemaldada.
Hea õnne korral õnnestub töö ilma kinni kiilumiseta. Mida teha, kui silinder jääb betooni kinni?
- Ära lülita trelli sisse kui trell ei saa vabalt pöörelda. Ainsaks tulemuseks on mootori läbipõlemine.
- Püüa silindrit koos trelliga enda poole tõmmata. Tavaliselt see ei aita, aga korra tasub proovida.
- Ära löö silindrit ühegi esemega. Ainsaks tulemuseks on, et silinder läheb mõlki, kuju muutub ovaalseks ning seda ei saa edasi kasutada.
- Võta trell silindri küljest lahti.
- Võta vajalikud võtmed ja keera silindrit vastu trelli pöörlemise suunda. Trell siseneb tavaliselt päripäeva pööreldes, seega tuleb tavaliselt kinni jäänud silindrit keerata vastupäeva.
- Kõige paremaks võtmeks on õige mõõduga padrunvõti. Aga sobivad ka suuremad torutangid jmt.
- Kui on teada, et sein läbitakse enne, kui silindri trellipoolne ots seina siseneb, siis piisab eelpool nimetatud võtmetest.
- Kui on teada, et silinder siseneb seina ja padruniga ega ka muude võtmetega ligi ei saa, siis tuleb enne tööde algust valmistad spetsiaalne võti. See on aja- ja rahakulu, aga see võti on asendamatu, kui silinder seina kinni jääb.
Pildil on toodud isevalmistatud võti, mis koosneb: 1 padrunvõti, suvaline toru, pool Opel Omega A kardaanist. Pikkuseks 1m 30cm. Võti on kokku keevitatud kodu garaažis. Võti sobitub teemantsilindri otsa. Toru peab olema piisavalt lai, et võtit saaks peale libistada ka siis kui pikendussaba on on silinderi ja trelli vahel. See on väga oluline. Tagumisse otsa on ristpulga asetamiseks puuritud kaks auku.
Sellise võtmega on võimalik silinder lahti saada. Keeramine nõuab sageli suurt või väga suurt jõudu.
Loodan, et kellegil oli minu kogemuse kirjeldusest abi ja tal on oma amatöörremonidtöödes mõnevõrra lihtsam. Jõudu kõigle!