- Kõik autoga hädaolukorras toimetulekut käsitlevad postituste viited on koondatud ka vastavale lehele.
- Rubriiki ehk postituste ühisnimetajale viib see viide.
Vee ja soolade teadlik tarvitamine
Vesi kuulub inimese kui bioloogilise olendi põhivajaduste hulka. Piltlikult väljendudes koosneb inimene veest. Me ei ole harjunud niimoodi mõtlema, aga ometi on see tõsi. Laia hinnanguna moodustab 60% kehamassist vesi. Tuleb teadvustada, et parim joogivesi ei ole destilleeritud vesi. Destilleeritud vesi on igasugustest lisaainetest maksimaalselt puhastatud vesi. Sellist vett looduses ei leidu ning sellise vee joomine on soolade puudumise tõttu otseselt kahjulik. Küll aga tuleb jälgida, et pudelivee ostmisel ei oleks tegemist nn ülipuhta veega, mille maitse võib olla hea, aga mõju tervisele halb. Vee liikumine kehas on otseselt seotud naatriumi ja kaaliumi ringlemisega. Nende ainete puudus tekib soolavaese vee joomisel kiiresti. Naatriumi ja kaaliumi puudus põhjustab aga teovõime alanemise.
Veest saab pikemalt lugeda toitumine.ee leheküljelt.
Eestis on puhas vesi tavaliselt hästi kättesaadav
Eestis on rohkete kraavide, jõgede ja järvede tõttu vesi võrdlemisi kergesti leitav. Meil on rohkesti hästi kättesaadavat ja puhast vett. Paraku ei taga veesilmade rohkus seda, et hädaolukord tekib just nende lähistel. Isegi kui see juhtub, ei pruugi kättesaadav vesi olla siiski piisavalt puhas. Talvel on aga jää ning lumi takistuseks vee leidmisel.
Veevaru
Veevajaduse määramine on paljude tegurite tõttu üsna probleemne. Kui võtta ööpäevaseks veevajaduseks 2L, tuleks 4 inimesele paigutada sõidukisse 8L kanister. Teadlikult reisiks valmistudes on see põhjendatud, kuid igapäevasteks sõitudeks on see ebapraktiline.
Vesi on suure massiga ja suure ruumivajadusega. Samuti jäätub vesi talvel ära. Viimane juhtub ka termokastis ehkki jäätumine on mõistagi aeglasem. Seetõttu on vee säilitamine autos küllalt tüsilik ettevõtmine. Siiski võib anda vee leidmiseks teatud soovitused. Ühe inimese kohta peaks autos olema järgmised varud.
- 300mL (0,3L) joogivett ehk üks väiksem turustatav joogiveepudel. Eelistada tuleks nn spordijooke, kuhu on teatud määral lahustatud heaks energiaallikaks olevat fruktoosi ja glükoosi. Tuleb teadvustada, vee võib säilitada vaid teatud venimisomadustega pudelis. Ei sobib klaaspudelid ja metalltermosed, mis talvel lõhki jäätuvad. Kõikidel toodetel on kasutuskõlblikkuse piir.
- Veepuhastustabletid vähemalt 10L joogivee puhastamiseks. Kui enamik varustusest on aastaid kestev, siis veepuhastutablettidel on kasutusiga. Seda tuleb jälgida.
- Kokkuvolditav kanister (veekott) vee hoidmiseks ja transportimiseks.