Kehasoojuse hoidmine
Lihtne on anda soovitust sõita autoga alati ilmastikule vastavas riietuses. See võib olla õige, kuid eirab inimese sotsiaalse käitumise aspekte. Samuti pole ilmasikuga arvestav riietus mitte alati praktiline sooja sõidukisse selga panna. Pealgi võib ilmastik tundidega muutuda. Sageli tuleb meil kanda viisakat riietust, mis olgugi sotsiaalselt aktsepteeritav, ei ole just väga soojapidav. Nagu paljudel juhtudel elus, on ka siin vaja leida kompromiss.
Kehasoojuse säilitamiseks vajalik varustus
Ühe inimese tarbeks tuleb autosse paigutada järgnev varustus:
- pead, nägu ja kaela kattev soe müts (nn sukkmüts või kiivrisukk või kiivrialune müts);
- soojad töökindad;
- oranž (erksavärviline) kapuutsiga vihmakeep;
- oranž fliismaterjalist tekk või alternatiivina alumiiniumkattega tekk.
- kummikud, bahillid või nn mootoratturi bahillid.
Hea tuule- ja soojapidavusega kiivrisukk on asendamatu. Pea on väga hea verevarustusega piirkond ning sellest eritub palju sooja. Kiivrisukaks sobib hästi sõjaväes, politseis ja päästeteenistuses kasutatav kiivrisukk, mis jätab vabaks vaid silmad. Kaetud on seejuures kael ja pea.
Kinnaste valikul peaks eelistama paksust nahast, rannet katvaid kindaid. Kerged kindad märguvad kiiresti ja ei paku külma eest kaitset. Kasutada võib kummikattega sooje kindaid.
Vihmakeebi valikul on kriteeriumiks vastupidavus. Ei sobi nn suurürituse vähese vastupidavusega kilekeebid.
Fliismaterjalist tekk tuleb kokku pressida ja kokku siduda, et vähendada selle ruumivajadust. Tekk on kõige universaalsem kehakate. Kõik nimetatu tuleb paigutada veekindlasse kotti vältimaks niiskumist ja hallituse teket.
Ideaalseks varustuselemendiks sõltumataja aastaajast on kummikud. Paraku on need mahult suured ning pea võimatu on tagada, et kõikide reisjate jaoks on olemas just õige numbriga jalavarjud. Kummikuid asendavad bahillid. Bahillideks nimetatakse sääriseid, millega kaetakse pealt pöiad ja sääred. Seejuures jäetakse jalanõude tald vabaks. Erinevat tüüpi säärised ulatuvad erinevale kõrgusele on nn poole sääre sääriseid ja ka kuni põlveni ulatuvaid bahille. Bahillid kinnitatakse ümber jalanõu rihmaga. Sääre ümber suletakse need tänapäeval enamasti luku abil. Bahillid on asendamatud märjal maastikul ja lumes liikudes, kuid ka neil on puudus. Tüüpiline bahillikonstruktsioon eeldab, et jalanõud on vähemal teatud määral vettpidavad. Niisiis on parimaks lahenduseks hädaolukorras nn mootorraturi bahillid. Nendega saab katta jalanõud ja sääred. Jalg koos jalganõuga asetatakse justkui kotti. Kuna materjal ulatub ka talla alla, siis ei ole liikumiskiirus väga suur, aga vajadusel võib need ka eemaldada. Kogu jalga katvad bahillid on universaalseim lahendus jalgade kuivana hoidmisel.
Konvektiivne soojuskadu
Konvektsioon on nähtus, kus gaasi ja vedeliku soojenedes suureneb molekulide vahemaa ning kergeks muutunud gaas ja vedelik liiguvad eemale lubades asemele jaheda vedeliku või gaasi. Mida agressiivsem on soojenemine, seda nähtavam on protsess. Näiteks vee puhul on konvektsioon nähtav mullide tekkimisena vee keemisel. Inimkeha konvektiivne soojuskadu on aga märkamatu. Ellujäämise seisukohalt tuleb käituda järgnevalt. Väldi higistamist ja kaitse ennast igal võimalusel tuule eest. Tööta varjus ja rahuliku tempoga. Hoidu kukkumast vette. Ära suhtu ükskõikselt kergesse vihma. Kanna keepi. Tee ennast märjaks vaid hügieeni jaoks. Ära rahmelda. Üheks konvektiivse soojuse eraldumise liigiks on ka hingamisel erituv soe hingeõhk. Hingamine jahutab organismi paratamatult ning ei ole õige seda hingeldamisega soodustada.
Kehasoojuse kadu läbi soojuskiirguse
Soojuskiirguse tõkestamine on kõige raskem. Praktikas tähendaks see alumiiniumkattega teki ümber inimese asetamist, mis on praktiline vaid siis, kui pole vaja liigutada. Aga kindlasti see on praktiline, kui pole vaja liigutada. Samuti on alumiiniumtekk reeglina veekindel.
Kehasoojuse kadu läbi soojusjuhtivuse
Kui kehad on omavahel kontaktis (näiteks inimene ja maapind), siis kaotab keha soojust läbi soojusjuhtivuse. Kehasoojus kandub maapinda. Ehkki maapind ei ole metallidega võrreldes hea soojustjuht on see siiski piisavalt soojust juhtiv, et tekitada inimesele alajahtumine. Kunagi ei tohi lamada paljal maapinnal. Ei tohi istuda paljal maapinnal Ei tohi toetuda vastu auto metallkeret. Ümbritsevast tuleb ennast maksimaalselt isoleerida.
Kehasoojuse hoidmise praktilised aspektid
Eesti kliimas on kehasoojuse hoidmine prioriteet igal ajal. Vaid juulikuus ei esine Eestis öösiti miinustemperatuuri. Parim kättesaadav soojusisolaator on õhk. Mida rohkem õnnestub hoida enda ümber paigalseisvat õhku, seda parem on soojusisolatsioon. Mitte kunagi ei tohi alahinnata salakavalat aeglast soojuskadu, mis viib teovõime kadumisele.
- Ära joo alkohoolseid jooke. Alkohol ei anna selle sõna otseses tähenduses sooja. Etanooli mõjul laienevad inimkehas väikese läbimõõduga veresooned ja neisse jõuab kehatüvest rohkelt sooja verd. Muuhulgas jõuab soe veri hästi ka keha pinnal olevatesse veresoontesse. Tekib soojatunne, isegi palavustunne, kuid soojakadu kiireneb oluliselt.
- Riietu kihthaaval. Mida rohkem kihte, seda soojem. Nagu eelpool seletatud, on õhk hea soojusisolaator ning riidekihtide vahele ja kangasilmadesse lukustuv õhk ongi isolatsiooniks. Kõige peal tuleb kanda tuult halvasti läbilaskvat rõivast.
- Kata kõik katmata kehaosad. Mida vähem kehakatet, seda kiirem on konvektiivne soojuskadu (vt eespool).
- Kata alati pea. Ja kata alati ka kael. Ka suveööl on külm. Millise protsendi kogu soojuskaost annab pea on vaieldav. Nimetatakse 5….30%. Täpne number polegi nii oluline. Oluline on teada, et inimkeha instinktiivseks toimeviisiks on pea (so aju) verega varustamine viimase võimaluseni. Verevarustus ajus on alati hea ja sellest lähtuvalt on suur ka peast lähtuv soojakadu. Eraldi tuleb rääkida kaelast. Kui pea katmisega üldiselt nõustutakse, siis unustatakse, et suure diameetriga magistraalveresooned on kaelal kohe naha all. Ka sealt eraldub palju soojust.
- Reguleeri riietust. Riietuse reguleerimine aitab vältida higistamist. Tööta kergemas riietuses.
- Ära tööta paljakäsi. Kinnaste kandmine vähendab soojakadu ning kaitseb käsi vigastuste eest.
- Ära istu ja ära lama palja maa peal. Iga sugune materjal, mis isoleerib keha maapinnast on hea. Olles kontaktis külma maapinna kaotab keha soojusjuhtivuse abil palju kehasoojust.
- Varju tuule eest.
- Ära tee jalgu märjaks. Enamasti on võimalik keha kuivana hoida, kuid jalad tikuvad märguma üsna kiiresti. Kaitse teadlikult jalgu. Väljaulatuvatest kehaosadest on varbad ja sõrmed esimesed, mida külm kahjustab.